poniedziałek, 21 stycznia 2013

Rocznica bloga + wyniki konkursu!

Cześć :) Dokładnie rok temu, na tym blogu pojawiła się pierwsza recenzja, a wraz z nią jego otwarcie! Nie macie pojęcia, jak ten czas szybko mi zleciał. Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że wytrwam tyle w pisaniu recenzji, a jednak udało się i zauważyłam, że po każdej przeczytanej książce, nie obędę się bez napisania recenzji, z czego jestem bardzo zadowolona. Blog stał się dla mnie nieodzownym elementem mojego życia, tak samo jak książki, dlatego cieszę się, że jestem tu z Wami już ROK! Mam nadzieję, że będzie więcej takich rocznic. Czego sobie życzę? Na pewno dużo cudownych książek do przeczytania i zrecenzowania, wytrwałości w pisaniu, radości z prowadzenia bloga oraz wielu wspaniałych chwil w blogosferze. Przy okazji bardzo dziękuję wszystkim odwiedzającym oraz tym, którzy zostawiają po sobie ślad w postaci komentarza. To dużo dla mnie znaczy :)

Nadeszła pora na wyniki urodzinowego konkursu. Wybór był bardzo trudny, nie zdawałam sobie sprawy, że tak ciężko mi będzie wybrać zwycięzców, ale jak mus to mus więc poradziłam się Pauli i wybrałam dwie odpowiedzi, które najbardziej przypadły mi do gustu. Są to:

I miejsce- Patka


 oraz
II miejsce- Agatha 

Serdecznie Wam gratuluję!

Jak już pisałam wcześniej wybór był dla mnie bardzo trudny, nie spodziewałam się, że aż tyle odpowiedzi tak mi się spodoba! Dlatego każdemu kto wziął udział bardzo dziękuję i nie martwcie się bo to na pewno nie jest ostatni konkurs gdzie będziecie mogli coś wygrać :)

Pozdrawiam,
Alys


sobota, 19 stycznia 2013

46. Klątwa tygrysa- Colleen Houck

Tytuł: Klątwa tygrysa
Autor: Colleen Houck
Tytuł oryginału: Tiger's curse
Stron: 351 
Seria: Klątwa tygrysa #1
Ocena: 6-/6  9/10

"Magnetyczne oczy tygrysa. Pradawna klątwa, którą zdjąć może tylko ona."

Colleen Houck napisała "Klątwę tygrysa" po przeczytaniu, znanej już każdemu sagi Zmierzch. Książka ta zainspirowała ją tak bardzo, że postanowiła sama napisać coś podobnego do niej. Tym sposobem stworzyła wyjątkową opowieść o Indyjskim Księciu, uwięzionym w ciele białego tygrysa.


Kelsey Hayes to przeciętna osiemnastolatka, która postanawia podjąć się dorywczej pracy podczas wakacji. Jako opcję dostaję możliwość pracy w cyrku. Dla dziewczyny wydaje się to być całkiem dobra propozycja, dlatego przyjmuje ofertę. Do jej obowiązków należą m.in sprzedaż biletów na spektakle, sprzątanie po występach, ale także karmienie tygrysa. Nie byle jakiego tygrysa, ale pięknego, niebieskookiego Dhirena, który stanowi jedną z najważniejszych atrakcji cyrku. Dziewczyna od razu wyczuwa więź z tygrysem, zaczyna często u niego przesiadywać i pragnie dla niego wolności. Wtedy pojawia się tajemniczy obcokrajowiec, który składa jej propozycję nie do odrzucenia. Kelsey ma otrzymać wysokie wynagrodzenie w zamian za opiekę nad tygrysem i  podróż z nim do Indii. Dziewczyna nie ma nad czym się zastanawiać, nie chce bowiem zostawiać Dhirena na pastwę losu i udaje się w daleką i niebezpieczną podróż do obcego kraju.

Tym sposobem nasza bohaterka trafia do Indii, gdzie będzie ją czekać wiele przeszkód i licznych niebezpieczeństw. Biały tygrys okaże się indyjskim księciem, który przed wieloma laty został zaklęty i uwięziony w ciele zwierzęcia. Kelsey dowie się, że jest jedyną osobą, która może zdjąć klątwę z księcia, jest ona bowiem wybranką bogini Durgi. Razem ze swoim towarzyszem tygrysem, udadzą się na wyprawę, by odnaleźć wskazówki dotyczące zdjęcia klątwy. Czy im się uda?

Do Klątwy tygrysa podchodziłam bardzo sceptycznie. Wiele osób zachwycało się ów pozycją i nic w tym dziwnego skoro książka została okrzyknięta światowym bestsellerem, ale z doświadczenia wiem, że niestety nie wszystkie bestsellery okazują się zawsze takie świetne, jak powinny być. Całe szczęście, że w tym przypadku moje obawy się nie sprawdziły! Książka od razu mi się spodobała i nie mogłam się od niej oderwać. Owszem nie jest ona żadnym arcydziełem, bowiem technicznie napisana jest niestety dość słabo. Język jest bardzo prosty, zdania czasami strasznie krótkie, ale jest to lektura lekka i przyjemna w odbiorze. Nie wymaga ona wgłębiania się w żaden ukryty sens, ani nie niesie za sobą żadnego ważniejszego przekazu, ale mimo tych kilku niedociągnięć, to właśnie ciekawa fabuła wybija się na tle tych wad.

Nie mogę nie wspomnieć o przepięknej okładce! Dosłownie czaruje i przyciąga uwagę chyba każdego. Takich właśnie okładek nam trzeba. Wydanie książki również jest bardzo ładne, aczkolwiek jeśli mam się do czegoś przyczepić to na pewno będzie to czcionka. Moim zdaniem jest ona za mała i niestety niektórym osobom może dość ciężko się czytać. To tylko taka mała uwaga, więcej zarzutów nie mam.

Jestem zachwycona indyjskim klimatem jaki panuje w książce. Moim zdaniem jest to największy plus tej serii. Dodatkowo tygrys jako symbol, to również coś niezwykłego i niespotykanego w dzisiejszych książkach dla młodzieży. W dobie gdy na każdym kroku towarzyszą nam wampiry i wilkołaki oraz inne nadprzyrodzone istoty, tutaj mamy do czynienia z tym wspaniałym zwierzęciem. To naprawdę miła odmiana.

Trochę więcej do życzenia pozostawiają bohaterowie. Kelsey, główną bohaterkę na początku polubiłam, ale niestety im bardziej się wgłębiałam w treść coraz gorsze zdanie o niej miałam. Niektóre jej zachowania są uzasadnione, bo np. same zdarzenie było bezsensu, więc jakoś musiała wybrnąć, ale jej zachowanie w stosunku do Rena na samym końcu to mi dopiero zagrało na nerwach. Mam nadzieję, że w kolejnej części będzie lepiej, bo niestety, ale Kelsey w moich oczach nie wypada za dobrze. Jeśli chodzi o samego Rena-tygrysa, to jest to ciekawa postać, ale mam wrażenie, że autorka próbowała za bardzo go wyidealizować. Nie sądzę, żeby to było dobre posunięcie, bo bohaterowie przekoloryzowani są wręcz nudni. Zobaczymy jak w dalszych częściach pani Houck nim pokieruje, jak na razie Rena polubiłam.

Klątwa tygrysa to powieść interesująca i wciągająca. Warto po nią sięgnąć chociażby po to by móc przenieść się do cudownej kultury Indii oraz dla magnetycznych oczu Dhirena. Cała historia jest niesamowita, dlatego można spokojnie przymknąć oko na styl, a skupić się na mocnych stronach tej książki, bo jest ich bardzo dużo. Ja sama nie mogę się doczekać aż zabiorę się za tom drugi, który na szczęście już czeka w mojej biblioteczce. Namaste!




Seria Klątwa tygrysa składa się z :
Klątwa tygrysa ♦ Klątwa tygrysa: Wyzwanie ♦ Klątwa tygrysa: Wyprawa ♦
Tiger's destiny (wydana już w Ameryce) ♦ Tiger's dream



Zwiastun książki:


Autorka opowiada dlaczego, to właśnie tygrysa wybrała jako główny symbol
w swojej książce:

niedziela, 13 stycznia 2013

45. Krąg- M.Strandberg, S.B.Elfgren

Tytuł: Krąg
Autorzy: Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren
Trylogia: tom #1
Tytuł oryginału: Cirkeln
Język oryginału: szwedzki
Stron: 572
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ocena: 5/6, 8/10

"Krąg jest odpowiedzią"

Szkoła. Każdy nastolatek chce czy nie, do szkoły chodzić musi, a raczej powinien. Wydaje się, że szkoła powinna być miejscem przyjaznym i bezpiecznym, ale co by było gdyby to właśnie w szkole, panowało Zło i to w niej groziłoby Ci wielkie niebezpieczeństwo? Mimo wszystko żeby przeżyć i tak musiałbyś do niej chodzić, a nawet stawić czoła Złu razem z pięcioma nieznanymi ci wcześniej dziewczynami. Co być wtedy zrobił? Bo w takiej sytuacji znalazły się niepozorne nastolatki z miasteczka Engelfors.

Początek roku szkolnego dla uczniów liceum w szwedzkim miasteczku Engelfors wcale nie zapowiada się miło. Pierwszego dnia w szkole, Minoo, jedna z głównych bohaterek znajduje w opuszczonej toalecie zwłoki młodego chłopaka Eliasa. Wszystko wskazuje na to, że popełnił on samobójstwo, jednak jego przyjaciółka Linnea uważa inaczej. Od tego wydarzenia, sześć zupełnie nieznanych sobie dziewczyn: Minoo, Linnea, Vanessa, Ida, Anna-Karin i Rebecka muszą działać razem. Gdy na niebie pokazuje się czerwony księżyc, zostają przyciągane, by połączyć wspólnie siły i pokonać Zło. Razem mają potężną siłę, osobno ich moc na nic się nie przyda. Dlatego by zwyciężyć potrzebują działać razem i stworzyć krąg.

„W obliczu śmierci wszyscy jesteśmy samotni.” 

Odkąd w księgarni zobaczyłam "Krąg" stwierdziłam, że nie ma innej możliwości, tylko muszę mieć tą książkę. Dosłownie przyciągała mnie ta książka okładką i opisem fabuły. Dlatego bardzo się ucieszyłam gdy wreszcie mój własny egzemplarz trafił do mojej biblioteczki. Czym prędzej zabrałam się za czytanie i po kilku dniach skończyłam lekturę tejże książki. Od razu powiem, że na szczęście mój czytelniczy zmysł mnie nie zawiódł i dzieło Strandberg'a i Elfgren bardzo przypadło mi do gustu.

Akcja książki dzieje się w małym i niepozornym miasteczku w Szwecji. Podobała mi się ta mieścina ponieważ była klimatyczna i idealnie nadawała nam obraz sytuacji, w której są główne bohaterki.
Narracja podzielona jest na bohaterki. Raz możemy poczuć się w sytuacji Minoo, której najwięcej rozdziałów było poświęconych, a innym razem którejś z pozostałych dziewczyn.
Język w "Kręgu" jest przystępny i prosty, dialogi nie są skomplikowane, a całość wypada bardzo ciekawie. Najbardziej podobała mi się fabuła, która jest zupełnie inna od tych ze znanych młodzieżówek, i przebiega nieszablonowo, tak że często mnie zaskakiwała. Dużym plusem jest również, to że czytając zupełnie nie widać tego, żeby książkę pisały dwie osoby. Od razu wiadomo, że autorzy są zgodni co do historii i nie ma sytuacji w której byłyby jakieś nieścisłości.

"-My mamy wiedzę i środki. A co ty masz do zaoferowania?
Nicolaus spuszcza wzrok.
-Nic -mamrocze. -Z wyjątkiem swojego życia."


M.Strandberg i S.Elfgren
Zastanawiałam się czy nie za dużo bohaterek do samego kręgu zostało wprowadzonych, ponieważ było ich tyle, że na początku trochę się gubiłam. Moją ulubioną bohaterką była Rebecka, za to najmniej polubiłam Annę-Karin. Ta dziewczyna zdecydowanie działała mi na nerwy, kiedy były rozdziały o niej miałam ochotę je ominąć albo po prostu odłożyć książkę na bok. Niestety, ale potrafiła tylko narzekać i użalać się nad sobą. Kolejnym ważnym elementem w książce była kreacja bohaterów. Każda dziewczyna była swoim przeciwieństwem, różniły się one od siebie dosłownie wszystkim. Autorzy potrafili stworzyć postacie żywe i barwne, ich problemy wcale nie odbiegają od naszych, a ich wyjątkowość polega na tym, że posiadają nadprzyrodzone moce.

"Krąg" określa się mianem młodzieżowego thrillera. Czy nim jest? Owszem, znajdziemy tu całą masę zagadek i tajemnic do rozwiązania, na każdym kroku będziemy się zastanawiać kto jest mordercą i podejrzewać wiele osób, ale koniec i tak nas zaskoczy! Z czystym sumieniem tą książkę mogę polecić fanom tego gatunku, nie tylko młodzieży bo moim zdaniem może ona też zainteresować trochę starsze osoby, jeśli lubią paranormalne thrillery. Polecam.


W skład trylogii wchodzą:
Krąg ♦ Ogień ♦ Klucz


***
Przypominam jeszcze o konkursie, który będzie trwał już tylko do piątku (18.01) :)




środa, 2 stycznia 2013

44. Miasto zagubionych dusz- Cassandra Clare

Tytuł: Miasto zagubionych dusz
Autor: Cassandra Clare
Stron: 546 
Tytuł oryginału: The City of Lost Souls
Seria: Dary Anioła #5
Wydawnictwo: Mag
Ocena: 6/6  10/10

„Miłość nie jest moralna czy niemoralna. Po prostu jest.”

Cassandra Clare. To nazwisko chyba słyszał już każdy mol książkowy. Jej seria Dary Anioła cieszy się wielkim uznaniem już od kilku lat. Może to dzięki temu, że autorka postanowiła swoją pierwszą serię, a pierwotnie trylogię poszerzyć o kolejne trzy tomy. Niedawno premiery doczekała się już piąta część serii przygód o Clary i Jasie. Co tym razem autorka nam zaserwowała? O tym poniżej.

Jace jest teraz związany z Sebastianem. Niestety ich demoniczna więź jest tak silna, że nic nie jest w stanie jej rozdzielić. Na domiar złego, jeśli zranisz jednego, drugi odczuje to samo. Dlatego Nocni Łowcy mają wielki problem. Nie mogą zabić Sebastiana bez krzywdzenia Jace'a. Dla Clave najważniejsze jest schwytanie syna Valentine'a, a Jace spada na drugi plan, dlatego Clary postanawia działać na własną rękę i z pomocą przyjaciół odnaleźć ukochanego.

„Spaliłby cały świat, żeby móc wykopać cię z popiołów”

Z różnych względów byłam bardzo ciekawa tej części. Na poprzedniej nie ma co ukrywać trochę się zawiodłam. "Miasto upadłych aniołów" jak dla mnie kolosalnie odbiegało od tych Darów Anioła, które tak kiedyś pokochałam. Bałam się, że również z "Miastem Zagubionych Dusz" tak będzie. Jakże się ucieszyłam, gdy moje obawy się nie sprawdziły! Książka jest genialna! Na nowo mogłam przenieść się do magicznego świata Nocnych Łowców i razem z nimi podróżować po wymiarach. Autorka na szczęście pozytywnie mnie ucieszyła i naprawdę zdołała utrzymać taki poziom jak przy pierwszych trzech tomach.

„- Więc mówisz, że będę miał bliznę?
 - Dużą i brzydką. Na piersi.
 - Cholera - mruknął Jace - A zależało mi na tych pieniądzach za pokaz mody plażowej.”

Na początku byłam zła, że moja ulubiona pisarka postanowiła na siłę dorobić jeszcze 3 części do trylogii Darów Anioła, które uważam zakończyły się idealnie. Właściwie to nawet postanowiłam sobie, że nie będę sięgać po dopisaną kontynuację, taka byłam zła. Jak widać, moja ciekawość zwyciężyła. Teraz nie żałuję, Miasto zagubionych dusz zachwyca na każdym kroku. Ba! Jak dla mnie to chyba najlepsza część z całej serii! W życiu bym się nie spodziewała, że to napiszę, ale tak jest. Jak zwykle emocji w książce jest cała masa, akcja momentami pędzi jak szalona, zdarzają się sceny, które chwytają za serce, a dreszcz emocji towarzyszy nam na każdym kroku.

„- Trudno? - Niemal zaparło jej dech ze wściekłości. - Testy są trudne. Tory z przeszkodami są trudne. Twoje zniknięcie omal mnie nie zabiło, Jace.”

Bohaterowie są dokładnie tacy jak ich zapamiętałam. Jace zawsze będzie dla mnie najwspanialszą postacią książkową. Niestety pani Cassandra, wcale nie zaplanowała dla niego łatwego życia. Ciągle to zawsze on obrywa i cierpi chyba najwięcej. Clary to po uszy zakochana nastolatka, która dla niego zrobi wszystko. Często zachowuje się lekkomyślnie, ale zazwyczaj dla dobra innych. Dziewczyna nie boi się niebezpieczeństw i dzielnie stawia czoła wrogowi, chociaż czasami jej zachowanie jest nieznośne. Muszę zaznaczyć, że Clary się zmienia. Dzięki treningom potrafi sama o siebie zadbać i wcale nie potrzebuje już niczyjej obrony. Na plus zmienił się również Simon. Wampir, naznaczony znakiem Kaina, stał się właściwie bohaterem. Cieszę się z tego powodu, bo na początku serii wiele osób bardzo niepochlebnie się o nim wypowiadało, a teraz to Simon zmienił się nie do poznania! Do tego pani Clare postanowiła skupić się również na pozostałych bohaterach, a nie tylko na tych głównych. Pojawili się Maia i Jordan, choć przyznam szczerze, nie specjalnie podobały mi się ich wątki.

„- Moje plany nie są straszne. 
- Plany Isabelle są straszne. – Simon wycelował w nią palec. - Twoje są samobójcze. W najlepszym razie.”

Zauważyłam, że występuje tu dużo powiązań z Diabelskimi Maszynami. Są one bardzo rzadko, ale jednak. Chociaż w zasadzie to ja dzięki temu nic nowego się nie dowiedziałam. Mimo wszystko takie wprowadzenie wydaje się  być ciekawym 'zabiegiem'. Chciałam jeszcze nadmienić, że tom piąty ma śliczną okładkę! Nareszcie możemy na niej zobaczyć główną bohaterkę Clary, która świetnie się prezentuje. Mam nadzieję, że ostatni tom również doczeka się takiej ładnej okładki.
 
Miasto Zagubionych Dusz jest niewątpliwie bardzo wciągającą książką. Napisana jest genialnym językiem, możemy tu znaleźć cały ogrom wspaniałych cytatów, a styl autorki jak zwykle mnie urzekł. Wszystko co napisze pani Clare zawsze z wielką chęcią czytam, ona ma po prostu dar i niesamowitą wyobraźnię do tworzenia. Dlatego zachęcam każdego, kto jeszcze nie czytał Darów Anioła, by jak najszybciej zabrał się za tą serię. Bo tych, którzy już ją poznali namawiać chyba nie muszę ;)




Dary Anioła:
Miasto Kości Miasto Popiołów ♦ Miasto Szkła ♦ Miasto Upadłych Aniołów
Miasto Zagubionych Dusz The City of Heavenly Fire (premiera 2014 r)



Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu MAG!



***
Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie! :)

PS. Wczoraj licznik odwiedzin na moim blogu przekroczył 10 tysięcy, bardzo
Wam dziękuję za to, że tu zaglądacie, to wiele dla mnie znaczy :*