niedziela, 13 stycznia 2013

45. Krąg- M.Strandberg, S.B.Elfgren

Tytuł: Krąg
Autorzy: Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren
Trylogia: tom #1
Tytuł oryginału: Cirkeln
Język oryginału: szwedzki
Stron: 572
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ocena: 5/6, 8/10

"Krąg jest odpowiedzią"

Szkoła. Każdy nastolatek chce czy nie, do szkoły chodzić musi, a raczej powinien. Wydaje się, że szkoła powinna być miejscem przyjaznym i bezpiecznym, ale co by było gdyby to właśnie w szkole, panowało Zło i to w niej groziłoby Ci wielkie niebezpieczeństwo? Mimo wszystko żeby przeżyć i tak musiałbyś do niej chodzić, a nawet stawić czoła Złu razem z pięcioma nieznanymi ci wcześniej dziewczynami. Co być wtedy zrobił? Bo w takiej sytuacji znalazły się niepozorne nastolatki z miasteczka Engelfors.

Początek roku szkolnego dla uczniów liceum w szwedzkim miasteczku Engelfors wcale nie zapowiada się miło. Pierwszego dnia w szkole, Minoo, jedna z głównych bohaterek znajduje w opuszczonej toalecie zwłoki młodego chłopaka Eliasa. Wszystko wskazuje na to, że popełnił on samobójstwo, jednak jego przyjaciółka Linnea uważa inaczej. Od tego wydarzenia, sześć zupełnie nieznanych sobie dziewczyn: Minoo, Linnea, Vanessa, Ida, Anna-Karin i Rebecka muszą działać razem. Gdy na niebie pokazuje się czerwony księżyc, zostają przyciągane, by połączyć wspólnie siły i pokonać Zło. Razem mają potężną siłę, osobno ich moc na nic się nie przyda. Dlatego by zwyciężyć potrzebują działać razem i stworzyć krąg.

„W obliczu śmierci wszyscy jesteśmy samotni.” 

Odkąd w księgarni zobaczyłam "Krąg" stwierdziłam, że nie ma innej możliwości, tylko muszę mieć tą książkę. Dosłownie przyciągała mnie ta książka okładką i opisem fabuły. Dlatego bardzo się ucieszyłam gdy wreszcie mój własny egzemplarz trafił do mojej biblioteczki. Czym prędzej zabrałam się za czytanie i po kilku dniach skończyłam lekturę tejże książki. Od razu powiem, że na szczęście mój czytelniczy zmysł mnie nie zawiódł i dzieło Strandberg'a i Elfgren bardzo przypadło mi do gustu.

Akcja książki dzieje się w małym i niepozornym miasteczku w Szwecji. Podobała mi się ta mieścina ponieważ była klimatyczna i idealnie nadawała nam obraz sytuacji, w której są główne bohaterki.
Narracja podzielona jest na bohaterki. Raz możemy poczuć się w sytuacji Minoo, której najwięcej rozdziałów było poświęconych, a innym razem którejś z pozostałych dziewczyn.
Język w "Kręgu" jest przystępny i prosty, dialogi nie są skomplikowane, a całość wypada bardzo ciekawie. Najbardziej podobała mi się fabuła, która jest zupełnie inna od tych ze znanych młodzieżówek, i przebiega nieszablonowo, tak że często mnie zaskakiwała. Dużym plusem jest również, to że czytając zupełnie nie widać tego, żeby książkę pisały dwie osoby. Od razu wiadomo, że autorzy są zgodni co do historii i nie ma sytuacji w której byłyby jakieś nieścisłości.

"-My mamy wiedzę i środki. A co ty masz do zaoferowania?
Nicolaus spuszcza wzrok.
-Nic -mamrocze. -Z wyjątkiem swojego życia."


M.Strandberg i S.Elfgren
Zastanawiałam się czy nie za dużo bohaterek do samego kręgu zostało wprowadzonych, ponieważ było ich tyle, że na początku trochę się gubiłam. Moją ulubioną bohaterką była Rebecka, za to najmniej polubiłam Annę-Karin. Ta dziewczyna zdecydowanie działała mi na nerwy, kiedy były rozdziały o niej miałam ochotę je ominąć albo po prostu odłożyć książkę na bok. Niestety, ale potrafiła tylko narzekać i użalać się nad sobą. Kolejnym ważnym elementem w książce była kreacja bohaterów. Każda dziewczyna była swoim przeciwieństwem, różniły się one od siebie dosłownie wszystkim. Autorzy potrafili stworzyć postacie żywe i barwne, ich problemy wcale nie odbiegają od naszych, a ich wyjątkowość polega na tym, że posiadają nadprzyrodzone moce.

"Krąg" określa się mianem młodzieżowego thrillera. Czy nim jest? Owszem, znajdziemy tu całą masę zagadek i tajemnic do rozwiązania, na każdym kroku będziemy się zastanawiać kto jest mordercą i podejrzewać wiele osób, ale koniec i tak nas zaskoczy! Z czystym sumieniem tą książkę mogę polecić fanom tego gatunku, nie tylko młodzieży bo moim zdaniem może ona też zainteresować trochę starsze osoby, jeśli lubią paranormalne thrillery. Polecam.


W skład trylogii wchodzą:
Krąg ♦ Ogień ♦ Klucz


***
Przypominam jeszcze o konkursie, który będzie trwał już tylko do piątku (18.01) :)
12 komentarzy:

 1. Mam takie same odczucia jak ty po tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej *.* Naczytałam się tylu pozytywnych recenzji tej książki... Nie ma zwlekania! Muszę ją mieć i to natychmiast! :D Świetna opinia ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszyscy tak chwalą, a ja dalej twardo mówię nie. Sama nie wiem co ze mną nie tak :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że książkę mam w domowej biblioteczce ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że niedługo będę miała okazję przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam naprawdę wielką ochotę na tę książkę, nie mogę się doczekać jak ją znajdę:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Co raz bardziej przekonuję się do tej książki :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawiłaś mnie. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję zapoznać się z książką

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla mnie bohaterek było w sam raz. :) Książkę wspominam przyjemnie i czekam na kolejną część! :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale teraz wiem, że będę musiała się do niej dorwać! :D

  OdpowiedzUsuń