środa, 7 sierpnia 2013

59. GONE Faza druga: Głód - M. Grant


Tytuł: Gone. Faza druga: Głód
Autor: Michael Grant
Seria: Gone #2
Stron: 542
Wydawnictwo: Jaguar
Ocena: 5/6

"Jest głodny. (...) Głodny w ciemności"

Swoją przygodę z serią GONE zaczęłam zaledwie kilka tygodni temu, a spotkanie to przyjęłam z dużym entuzjazmem. Z niecierpliwością sięgnęłam po drugi tom, by jak najszybciej poznać losy bohaterów.

Mur oddzielający Perdido Beach od reszty świata wcale nie zamierza sam zniknąć. Sytuacja w ETAP-ie staje się coraz gorsza. Jedzenie jakie pozostało mieszkańcom nie starczy na długo, dlatego powoli zaczyna brakować żywności. Głównym problemem jest też to, że dzieci wcale nie mają zamiaru zabrać się do pracy, bo po co skoro można całymi dniami oglądać filmy z DVD? Sam Temple ma na głowie wiele spraw, bo jak się okazuje głód nie jest jedynym problemem. Ciemność w kopalni próbuje przejąć kontrolę nad umysłami obdarzonych mieszkańców ETAP-u, co może bardzo skomplikować im życie. Jak sobie poradzą? Czy uda im się pokonać Ciemność?

Okazuje się, że "Faza pierwsza: Niepokój" dopiero wprowadziła czytelnika w świat prawdziwych problemów w Perdido Beach, bowiem w drugim tomie jest jeszcze gorzej. Gdy zaczyna brakować jedzenia, dzieciaki robią się złe, niecierpliwe i często agresywne, a żeby zdobyć jedzenie potrafią posunąć się bardzo daleko. Dlatego na głowie Sam'a ląduje wiele obowiązków. Chłopak jest już sfrustrowany każdą błahostką z jaką przychodzą do niego dzieci, pragnące by to on decydował o wszystkim.W końcu on też jest dzieckiem. Ale nasz bohater jest dzielny i wytrwały, więc trzeba mieć nadzieję, że sobie poradzi.

„Tego dnia uświadomił sobie podstawową prawdę: inni nie mogą cię usidlić, usidlić może cię tylko własny strach. Sprzeciwisz się, to wygrasz.”

"Faza druga: Głód" to książka przy której nie sposób się nudzić. Ciągle coś się dzieje i nas zaskakuje, dlatego tak dobrze się ją czyta. Pan Grant ma niezliczoną ilość pomysłów, którymi zasypuje czytelnika jak z rękawa. Bardzo często są to pomysły, które nie mieszczą się w głowie. Muszę zwrócić uwagę na zachowanie bohaterów. Są to ciągle dzieci, ale wymaga się od nich zachowań dorosłych. Obraz dziesięciolatków latających z bronią po mieście nie jest niczym nadzwyczajnym w ETAP-ie, tak samo jak nadużywanie przez nich alkoholu, papierosów i innych szkodliwych używek. Dzieci zmuszone są dorosnąć szybciej, co wychodzi im tylko na niekorzyść.

Książka ta pokazuje czytelnikowi nie tylko to jak ludzie potrafią się zmienić, pod wpływem zaistniałych sytuacji, ale także jak duży wkład ma to w ich życie i psychikę. Ciężkie doświadczenia są w stanie zmienić człowieka na dobre, a władza nie zawsze oznacza wygraną. GONE to seria, którą polecam każdemu czytelnikowi, który lubi świetnie wykreowanych bohaterów, szybką akcję i wiele nieprzewidywalnych momentów!

Seria: GONE. Zniknęli:
Faza druga: Głód
♦ Faza trzecia: Kłamstwa
♦ Faza czwarta: Plaga
♦ Faza piąta: Ciemność
♦ Faza szósta: ŚwiatłoWyzwanie: "Czytam fantastykę"

13 komentarzy:

 1. Seria dopiero przede mną ! Miałam zacząć swoją przygodę z Gone w wakacje, ale raczej mi się to nie uda :( Na szczęście dwie pierwsze części czekają już na półce !

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam całą serię, w najbliższych planach mam przeczytanie ostatniej części :) Powiem Ci, że czym dalej tym ciekawiej, więc zabieraj sie za kolejne części. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie przede mną II część. Muszę się w końcu zmobilizować i ją przeczytać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. recenzja dodana do wyzwania "Czytam Fantastykę"
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Do pierwszej części podchodziłam chyba z trzy razy i za każdym w końcu odkładałam. Za nic nie potrafię się przekonać do tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tylko "Niepokój" i chyba po dalsze części nie sięgnę...

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakos nie moge przekonac sie do tej seri. ;/

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś ani trochę nie mam ochoty na tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię te serie ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałabym kiedyś przeczytać tę serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam tę serię!

  PS Obserwuję i zapraszam do mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam całą serię. *.*
  Przede mną jeszcze szósta, a zarazem ostatnia faza. :)

  OdpowiedzUsuń