piątek, 13 czerwca 2014

73. Coldplay. Życie w trasie - Matt McGinn

Tytuł: Coldplay. Życie w trasie  Autor: Matt McGinn
Stron: 227  Wydawnictwo: SQN

Zespół rockowy Coldplay jest znany chyba na całym świecie. Jednak jak to się stało, że z małego zespołu z Wysp Brytyjskich stali się tak rozpoznawalni? Swoją karierę zaczęli w 2000 roku, wydając swój debiutancki album Parachutes. To właśnie z tego albumu pochodzą takie piosenki jak Yellow, Shiver czy też Trouble. Ich pierwszy album stał się prawdziwym hitem i przez wiele tygodni utrzymywał się na listach najlepiej sprzedających się płyt. Z kolejnymi krążkami było już tylko lepiej. Ale dzisiaj nie o tym mowa. Jak sam tytuł książki wskazuje, rozchodzi się tu o życie w trasie. 

Postać Matta McGinna, była mi kompletnie nieznana do tej pory. Ale tak to właśnie jest, fani zazwyczaj skupiają się na zespole i ich muzyce, nie zastanawiając się co się kryje za sceną, jak wyglądają przygotowania do koncertu oraz kto odpowiada za to by np. dźwięk brzmiał tak dobrze w ogromnej przestrzeni jaką jest stadion. Od tego jest przecież cały sztab ludzi, ale na to mało kto zwraca uwagę. Sama bardzo lubię zespół Coldplay, mają świetne piosenki, a na żywo podobno są jeszcze lepsi. Niestety nie miałam jeszcze okazji ich posłuchać podczas koncertu, ale pewnie kiedyś to zrobię. W każdym razie przygotowanie takiego koncertu jest rzeczą niełatwą i wymagającą dużego zaangażowania wielu ludzi. Jedną z takich osób jest właśnie Matt McGinn, autor tej książki.

Książka ta jest bardziej historią Matta niż zespołu Coldplay. Opowiada on jak wyglądało jego życie przed wstąpieniem do świata Coldplay oraz po tym jak do nich dołączył. Był on świadkiem rozwoju zespołu, towarzyszył im prawie od początku ich kariery. Ale kim właściwie jest Matt? Sam nazywa siebie roadie, chociaż jak tłumaczy nazwa ta nie dla każdego ma pozytywny wydźwięk, podobno z biegiem lat tytuł ten stracił na wartości. Sam termin roadie oznacza osobę, która wyrusza razem z zespołem w trasę koncertową i zajmuje się wszystkimi technicznymi sprawami. Dba o to, aby podczas koncertu wszystko przebiegało pomyślnie, by instrumenty grały jak trzeba itp. Praca niełatwa, a zarazem bardzo odpowiedzialna. Jednak tacy ludzie w tej branży są niezbędni.

"Coldplay. Życie w trasie" to książka, w której znajdziecie wiele ciekawych historii jakie działy się podczas trasy na przestrzeni wielu lat. Matt z własnej perspektywy przedstawia wszystkie wydarzenia w ciekawy sposób, pokazując chłopaków z Coldplay jako świetnych ludzi. Z małego bandu, stali się genialnym rockowym zespołem, który sprzedał miliony płyt i ma swoich wielbicieli na całym globie. Pamiętajcie jednak, że nie jest to biografia zespołu, ale jak to Matt zaznaczył, chłopaki nad takową dopiero pracują. To jest bowiem książka o momentach z trasy czasem lepszych a czasem gorszych. Świetna gratka dla fanów Coldplay.

 

Za egzemplarz bardzo dziękuję wydawnictwu SQN. 


7 komentarzy:

 1. Przyznam, że dopiero niedawno dowiedziałam się o tym zespole, ale jakoś szczególnie mnie nie zachwycili, więc ich nie słucham i nie śledzę. Może jak nagrają coś świetnego, co mi się spodoba, to zacznę ich słuchać, ale chwilowo się na to nie zanosi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaczynam właśnie ja czytać :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla fanów pewnie to kawał dobrej lektury, słucham Coldplay, ale nie jestem ich jakas zacieta fankom :) Wolalabym poczytac o moim ulubionym zespole.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem wielką fanką, zarówno zespołu jak i książek tego typu, więc odpuszczę sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Aktualnie czeka u mnie na przeczytanie. Piękne zdjęcia wewnątrz i ciekawa treść - myślę, że nie będę zawiedziona ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słucham tego zespołu, więc nie ciekawi mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie. Rozejrzę się za nią ;)

  OdpowiedzUsuń